Projeler< Geri dönün

İstanbul Üsküdar Yeni Valide Camii ve Külliyesi

İstanbul Üsküdar Yeni Valide Camii ve Külliyesi

Proje Hakkında

Üsküdar meydanında yer alan ve bir külliye olarak düşünülüp, inşa ettirilmiş olan yapı, Sultan III. Ahmet tarafından validesi Rabia Gülnuş Emetullah Sultan için 1708-1711 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Büyük bir olasılıkla camii ve külliye, dönemin ünlü mimarbaşı Kayserili Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır.
Üsküdar meydanının en büyük camii ve külliyelerinden olan Yeni Valide Camii yaklaşık üç asrın izlerini taşımaktadır. Üsküdar Cedit Valide Camii ve Külliyesi, kültür ve sanat tarihimizin önemli külliyelerinden biridir ve klasik dönem mimarisinin son dönem yapılarından, kısmen de yeni akımların (barok vs. gibi) habercisi olan bir üslupla yapılmıştır. Projeleri (Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon) Avunduk Mimarlık tarafından yapılan ve ilgili Koruma Kurulunca onaylanan yapının Restorasyon- Uygulama çalışmaları mesleki denetimimiz olmadan 2013-2015 yılları arasında yapılmıştır.

Künye

  • Durum: Tamamlandı
  • Tarih: 2005
  • İş Tanımı: Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri
    Proje Müellifi: Y. Mimar Acar Avunduk

Lokasyon

Proje Grubu

Ebru Yazar, Ş.Yiğit Brangar, Eda Uğur Selçuk, Eylem Efe, Gülçin Kılıçarslan, Kıvılcım Doğdu, G. Deniz Çokcan, Berrin Doğan, Eda Kopuz, Hatice Palabıyık, Dilek Perk